Czas na naukę

Czas na naukę Kiedy przyjdzie odpowiednia pora, dziecko musi iść do szkoły, by przez wiele lat przygotowywać się do dorosłego życia. Jest to proces dlugotrawly i nie należy do łatwych, ale jest nieunikniony. Ostatnia reforma oświaty wprowadza obowiązek rozpoczęcia edukacji szkolnej dzieci w wieku sześciu lat. Ustawa ta ma wielu przeciwników wśród rodziców, poniekąd jest to słuszne. Nikt nie neguje faktu, że dzieci szybciej dojrzewają do tego, by podjąć naukę i są w stanie rozpocząć ją już nawet jako sześciolatki. Znacznie więcej kontrowersji wzbudza przygotowanie szkól na przyjęcie tak małych dzieci. Wiele szkól zostało pozamykanych, a te które są, stały się przepełnione. Dojście jeszcze kilku klas sześciolatków zmusi dyrekcję do wprowadzenia dwuzmianowego systemu nauki. Nie jest to jedyna bolączka. Tak naprawdę, bak jest odpowiednio wykwalifikowanej kadry, która będzie potrafiła się zająć tak małymi dziećmi. Niezadowolenie wzbudza także fakt, że maluchy będą spędzały wspólnie czas na przerwach z dziećmi dużo starszymi od siebie. Nauczyciele nie są w stanie zapewnić pełni bezpieczeństwa na szkolnych korytarzach podczas przerw. Na podwórkach coraz mniej słyszalny jest gwar dziecięcej zabawy. Dawniej było to nie do pomyślenia. Na przyblokowych podwórkach zbierały się wszystkie okoliczne dzieciaki, spędzając razem czas na grach i zabawach. Było gwarno, wesoło i beztrosko. Oczywiście, i tamte dzieciaki miały swoje obowiązki, do których należała nauka, posprzątanie swojego pokoju i pomoc rodzicom, ale nie było tego aż tak dużo, żeby nie wystarczało czasu na zabawę z rówieśnikami. Jeżeli tylko nie padało, podwórka tętniły gwarem i śmiechem dzieciaków. Nawet deszcz nie zawsze przeganiał, bo zawsze można było znaleźć schronienie pod jakimś dachem. Dzieci te nie znały komputerów, nie przesiadywały godzinami przed telewizorem, albo całymi dniami przed książkami. Czas można było znaleźć na wszystko, tylko trzeba było odpowiednio rozplanować sobie dzień. Jeździło się na wrotkach, na rowerze, Gralo się w piłkę, wyprawiało różne dziwne akrobacje na trzepakach, a z perspektywy czasu nabierało się świadomości, że dzieciństwo to było prawdziwe.

Kategoria: Dzieci | Tagi: , , ,

czytaj dalej

Nie chce jeść

Nie chce jeść Przechodzenie stanów chorobowych u dzieci, związanych z wysoką temperaturą odbywa się indywidualnie. Każde dziecko przechodzi chorobę na swój własny sposób. Niektóre dzieci leżą cichutko i spokojnie w łóżeczku, inne bawią się w najlepsze, jakby zupełnie nic się nie stało. Jeżeli dziecko radzi sobie z temperaturą i chce się bawić, nie należy na silę kłaść go do lóżka. To mija się z celem. Maluch ubrany w piżamę będzie po łóżku baraszkował, a z czasem i z niego wyjdzie. Jeśli stan dziecka pogorszy się, lub poczuje taką potrzebę, samo będzie chciało się położyć bez względu na porę dnia. Przede wszystkim zapewnijmy choremu dziecku odpowiednią opiekę w domu oraz leczenie, a wtedy znacznie szybciej wyzdrowieje i będzie mogło wrócić do swych codziennych zajęć. Choroby i infekcje są zupełnie naturalne i nie należy z tego powodu wpadać od razu w panikę, a jedynie podjąć odpowiednie kroki. Infekcje mijają w przeciągu kilku dni, nie pozostawiając po sobie śladów. Najważniejsze, abyśmy nie popadli w niepotrzebną panikę. W przypadku infekcji, kiedy występuje u dzieci temperatura, często się zdarza, że maluchy odmawiają przyjmowania jakichkolwiek posiłków. Nie należy na silę zmuszać dziecko do jedzenia, ponieważ może się to skończyć tym, że dziecko zwróci to, co zjadło. Jeśli będzie jadło przez dzień, czy dwa znacznie mniej niż zwykle, nic tragicznego się nie stanie. Ale w przypadku temperatury, należy pamiętać, aby dziecko otrzymywało znacznie więcej płynów. Należy pamiętać, że przy temperaturze, zmniejsza się ilość płynów w organizmie i nie uzupełnianie ich, może odprowadzić do odwodnienia organizmu. W takim przypadku, konieczna jest już pomoc ambulatoryjna w celu nawodnienia organizmu. Dawajmy choremu dziecku dużo picia, chociażby niewielkie ilości płynów, ale znacznie częściej. Najlepiej, kiedy jest to woda mineralna, herbata. Podawanie soków, powinno się raczej ograniczyć do minimum. Podstawą zachowania względnie dobrego stanu u chorego dziecka z temperatura, jest systematyczne uzupełnianie płynów. Dziecko z niedoborem płynu zaczyna pachnieć acetonem. Jest to sygnał, że konieczna jest wizyta w szpitalu.

Kategoria: Dzieci | Tagi: , , ,

czytaj dalej

Ciąża

Ciąża Widomość o ciąży powinna być największym wydarzeniem w życiu kobiety.Nie każda wiadomość o ciąży jest przyjęta z okrzykami radości i łzami szczęścia. Czasami zdarza się, że dziecko jest niechciane, jest tylko „wypadkiem przy pracy”, „efektem ubocznym chwili przyjemności”, „zwykłą wpadką”. Wtedy zarówno dla przyszłej matki, jak i jej partnera czas staje na chwilę w miejscu, a świat wali im się z hukiem na głowę. Tracą grunt pod nogami i jednym dla nich wyjściem z sytuacji jest aborcja. W Polsce zakazuje jej nie tylko odpowiedni przepis prawa, ale także i kościół. Religia katolicka nie dopuszcza do zabijania dzieci nie narodzonych. Dla kościoła nawet ten maleńki, kilkukomórkowy zarodek jest już człowiekiem, to jest nowe życie, które należy chronić za wszelką cenę. Niestety nie każdy z nas ma takie poglądy. Dla niektórych to po prostu problem, który za wszelką cenę należy definitywnie rozwiązać. Feministki domagają się nie tylko równouprawnienia dla kobiet- równego traktowania, dostępu do stanowisk kierowniczych, wykonywania tych samych zawodów co mężczyźni- oraz samostanowienia o swoim ciele. Jednak, czy jeśli w kobiecie rozwija się nowe życie to, to jest już tylko jej ciało. Karmiąca matka nie do końca zdaje sobie sprawę z ograniczeń jakim będzie teraz podlegać. W trakcie ciąży matka mogła jeść wszystko, co chciała i mogła zaspokajać swoje zachcianki. Dziecko i tak otrzymywało składniki odżywcze przez łożysko, które filtrowało wszystko, co szkodliwe i niepożądane w małym organizmie. Jedyne czego nie wolno było matce w ciąży to pic alkoholu i palić papierosów. Choć niektórzy lekarze przy anemii zalecają łyk wytrawnego wina czerwonego. Kobieta mogła sobie wtedy pozwolić na wszystko, na co miała tylko ochotę. Jednak aby nie przytyć za bardzo- to nie jest wskazanie w ciąży, powinna ona także mieć porcję codziennego ruchu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań to powinna wykonywać wszystkie codzienne czynności i zajęcia, a także nie rezygnować z pracy. Aktywna mama to łatwiejszy i szybszy poród oraz szybszy powrót do stanu przed porodem. Szybszy powrót do formy i figury z przed ciąży to szczęśliwsza i zadowolona z życia mama. Po powrocie do domu ze szpitala, jeśli kobieta karmi piersią to musi bardzo uważać na to co je. Musi zapomnieć o silnie uczulającej czekoladzie, miodzie, mleku i nabiale, o ulubionej gotowanej kapuście, bigosiku, pizzy, smażonej rybie i cytrusach. Co do diety matki karmiącej, to można jedynie powiedzieć, że wolno jest jej jeść tylko to, co lekkie i nie wzdymające.

Kategoria: Dzieci | Tagi: , , ,

czytaj dalej

Dziecko

Dziecko Ciąża i jej przebieg. U kobiety ciąża trwa około 40 tygodni, przy czym za jej początekprzyjmuje się datę ostatniej miesiączki. Ciąża podzielona jest na 3 trymestry. Pierwszy z nich trwa 13 tygodni, drugi od 14 do 27 tygodniaciąży, ostatni od 28 tygodnia ciąży do porodu. W okresie całej ciążykobieta powinna przytyć maksymalnie 16 kg. Błędnym jest przekonanie, iżciężarna powinna jeść za dwoje, wystarczy 10-15% więcej. Bardzo ważnejest aby regularnie odwiedzać ginekologa oraz przeprowadzać badaniakrwi, moczu i USG. Pozwoli to wykluczyć lub w porę zareagować nawszelkie nieprawidłowości. Dzięki USG przyszli rodzice mają okazjęzobaczyć swoje jeszcze nienarodzone dziecko, posłuchać bicia jegoserduszka a od 18 tygodnia ciąży poznać pleć malucha.Lekarz z kolei dzięki pomiarom może wykluczyć wady płodu, określić wiekciąży i datę porodu oraz monitorować prawidłowy przebieg ciąży. Ciążapoza radością niesie często również złe samopoczucie. Na samym jejpoczątku u większości kobiet pojawiają się mdłości i bolesność piersi, wdrugim trymestrze dochodzą bóle pleców a czym bliżej rozwiązania tymwiększe zmęczenie. Cały trud zostaje jednak wynagrodzony gdy tylko mamazobaczy swoje maleństwo. Jak wybrać nianię? Po urlopie macierzyńskim przychodzi moment powrotu do pracy. Może zdarzyć się tak, iż nie uda znaleźć się miejsca w przedszkolu lub żłobku lub nie chcemy oddawać dziecka do takiej placówki. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zatrudnienie opiekunki do dziecka. Z racji tego, iż powierzamy obcej osobie nasze dziecko szukamy kogoś zaufanego. Najczęściej pytamy znajomych, sąsiadów. Niektóre mamy chcą by opiekunką była młoda studentka, jednak większość z nich preferuje emerytkę najlepiej z doświadczeniem lub wykształceniem pedagogicznym. Jeżeli nie chcemy na własną rękę zamieszczać anonsów w gazecie i trafić na przypadkową osobę, pomocne będą wszelkie agencje opiekunek. Dzięki tym pośrednictwu możemy od razu przejrzeć kilkanaście kandydatek i dokonać selekcji. Trzeba określić także czego my oczekujemy od niani. Czy ma to być tylko pilnowanie dziecka, zabawa i spacer. Czy też może nauka języka lub gry na jakimś instrumencie? W agencjach pracują nianie, które mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie dzięki temu łatwiej takiej osobie zaufać. Niestety wiąże się to także z wyższym kosztem ale każdy zapłaci większą cenę za pewność i spokój.

Kategoria: Dzieci | Tagi: , , ,

czytaj dalej

Komunia

Komunia Komunia jest to rodzaj uroczystości. Na ten szczególny czas należy się właściwie ubrać ponieważ jest to duże wydarzenie. Pomijać fakt ze dziecko po raz pierwszy świadome przyjmuje opłatek to dodatkowo odbywa się to w niedzielę która jest dniem świętym ponieważ jest poświęcona bogu. Komunie maja to do siebie ze dobywają się w porze cieplej czyli w miesiącu maju pogoda wtedy dopisuje wiec można przewidzieć w co się ubrać aby było nam wygodnie i swobodnie w poruszaniu się. jeśli chodzi o rodziców dziecka idącego do komunii to muszą być najładniej ubrani ponieważ jest to po części również ich wielki dzień i należy go dobrze uczcić z najbliższymi. mężczyźni naturalnie nie maja tutaj wielkiego pola do popisu ponieważ ich obowiązuje garnitur natomiast kobiety mogą wykazać się w tym przypadku większą pomysłowością. W sklepach znajduje się bardzo wiele propozycji na tego typu uroczystość do sukni po całe komplety ubrań wiec pewnością jest z czego wybierać. Szczególniej kobietom w tym dniu zależy na pięknym wyglądzie ponieważ bardzo przywiązują do tego uwagę Płaszcz jest to rodzaj solony. Płaszcz należy do dzieży wierzchniej czyli takiej która zakład się na jakieś ubranie. płaszcze służą do ochrony przed zimnem i głównie w tym celu są zakładane jednak bywa tez tak ze muszą komponować się z resztą ubioru i tutaj pojawiają się schody czyli trudność w ich dopasowaniu. Nie jest to zbyt trudne a jednak przeważnie chodzi przede wszystkim o to aby wszystko ze sobą współgrało aby tak było wystarczy tylko pokusić się o kilka dodatku w tym celu. Najczęściej są nimi torebki lub szale. Płaszcz ma to do siebie ze podobnie jak żakiet jest na długi rękaw a w dodatku można go zapiąć wiec gdy jesteśmy na powietrzu znakomicie nas osłania od zimna. Płaszcz z pewnością jest lepszym rozwiązaniem niż kurtka ponieważ nadaje ubraniu bardziej klasyczny wygląd i co z tym idzie wygadamy poważniej. Płaszcze noszą zarówno kobiety jaki Mężczyzna ponieważ na rynku jest bardzo bogaty ich wybór dla obu płci. Płaszcz w przeciwieństwie do żakietu najczęściej jest do kolan lub do kostek.

Kategoria: Wartości, Wychowanie | Tagi: , ,

czytaj dalej

Jedynacy

Jedynacy Dzieci, które mają rodzeństwo, często marzą o tym, by być jedynakiem. Z ich punktu widzenia nie ma nic lepszego niż ciągła uwaga rodziców, możliwość posiadania wszystkiego o czym się zamarzy i brak konieczności zabierania ze sobą młodszej siostry czy brata. Okazuje się jednak, iż jedynacy zapatrują się na tę kwestię nieco inaczej. Przede wszystkim uciążliwe jest ciągłe przebywanie w towarzystwie dorosłych. Na co dzień zwykle nie mają oni bowiem okazji do nieustannego przebywania z innym dzieckiem. Na dodatek rodzice zajmują się tylko nimi, mają tylko ich, co prowadzi do tego, iż zwykle mają tendencje do bycia nadopiekuńczymi i nieco natrętnymi. Z pewnością o wiele bardziej będą chuchali i dmuchali na swe dziecko rodzice jedynka niż całej gromadki dzieci. Poza tym jedynacy często mają tendencję do bycia nieco aroganckimi i zbyt pewnymi siebie. Często uważają, iż wszystko im wolno, płaczem mogą wymusić każdą pożądaną reakcję, wszyscy naokoło są po to, by spełniać ich zachcianki. Bycie jedynakiem może być zatem bardzo trudne. Zaczyna się niewinnie, bo od pierwszych, niezrozumiałych często dla rodziców kłótni o zabawkę czy książeczkę. Później może być już tylko coraz gorzej. Bracia pewnie nie raz pokłócą się o dostęp do komputera czy ulubioną płytę, a dziewczynki od pewnego wieku będą toczyć regularne boje o zawartość swoich szaf i półek z kosmetykami. Mogłoby się wydawać, iż posiadanie rodzeństwa to jak bycie na wiecznej wojnie. I rzeczywiście czasami tak właśnie jest. Ciężej jest, gdy kłócą się ze sobą brat i siostra. Dość oczywiste, iż w pewnym wieku, to dziewczynka zacznie przegrywać. Nie należy jednak za wszelką cenę próbować uchodzić za rodzeństwo idealne. W końcu nawet najlepsi bracia czasem się kłócą. Kłótnie w rodzeństwie to nieodłączny element procesu dojrzewania. To dzięki nim uczmy się jak stawiać na swoim i jak dojść do kompromisu. Rodzice powinni jednak zadbać o to, by dzieci nie przesadzały i nie rzucały w siebie wyzwiskami czy obelgami. Ważne jest również, by wiecznie nie ranić uczuć drugiej strony.

Kategoria: Wychowanie | Tagi: , , ,

czytaj dalej